• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yatirimcidestek/
  • https://twitter.com/yatirimcidestek
   <p style="Akıllıca alınan risk ile yatırım kar getirir."
    • Devlet Destekleri
    • Hibe, Teşvik, Girişimcilik, Yatırım
    • Yeni Girişim
İleri Girişimcilik Desteği
 İleri Girişimcilik Desteği
Bana Uygun Destek Var Mı?

  Resme tıkla desteği sorgula!
Yatırım Teşvik Belgesi
 Yatırım Teşvik Belgesi


Ticaretin Avrupa'ya Açılan Kapısı
www.yatirimcidestek.com
E-Bülten ÜyelikZiyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret39612
Ercan ADAK
Proje Yöneticisi/Eğitmen
Marka Fikirler
25/12/2017
Marka Fikirler

Fikirler marka olabilir mi, İlginç değil mi? Evet olabilir. Neden olmasın ki zaten. Her markanın doğuşunu önce hayal etmiyor muyuz? Sonra hayalleri sembollere renklere ve sözcüklere dökmüyor muyuz? O zaman markalar fikirlerdir. Ama anlamlı veriler haline getirilmiş olan fikirlerdir. Fakat her fikir marka değildir.

Peki, fikirler nasıl markalara dönüşüyor? Bir anda olmuyor tabi ki bunun bir süreci var. Çoğu zaman bir yaşanmış öyküsü vardır. Mesela yoksulluk içinde büyüyen küçük bir çocuk arkadaşı elma yerken onun elmasında bir tadımlık isteyebilir ve belki de o elmanın tadı damağında kalır. Yaşamına devam ederken hep o elmanın tadını damağında hissettiği için sonra marka bir fikre sahip olduğunda ısırılmış olan elmayı kendi şirketinin sembolü yapabilir.  Örnek tuhaf olabilir. Bu örneğe gülüp geçebilirsiniz…

Tüm marka fikirler anlamlı olmak zorunda değil bazen doğaçlama bir şekilde kendiliğinde fikir ortaya çıkabiliyor. Önemli olan burada fikri mantıklı temeller üzerine inşa edebilmektir. Cümlede çelişki yok içiniz rahat olsun. Çünkü sizin markanızın benzeri olmaz ya da sizin markamıza benzeyen marka olamaz. Eğer marka bir düşünce ile fikri sahasına çıktıysanız farklı olmanız lazım. Farklılık size pazarlamada güç verecektir benzerlikler değil.

Marka fikirlerde neyiniz faklı olmalı? Birincisi düşünceleriniz farklı olmalı bu size yeni bir yol gösterecektir. Amerika’yı keşfetmeye çalışmayın Amerika zaten keşfedildi. Cristof’un yolundan giderseniz onun bulduğundan farklı bir Amerika bulabilirsiniz. Ama bu konuda ilk olamazsınız sadece taklitçi olursunuz. Yeni bulduğunuz Amerika’da zaten eski Amerika olur sadece zaman farkından dolayı bazı değişmeler olmuştur. İkincisi Sembolünüz farklı olmalı yanlışlıkla mevcut bir markanın sembolüne yakın bir sembol kullanırsanız kendi markanıza değil daha önceki marka’ya güç verirsiniz. Üçüncüsü sloganız farklı olmalı ve sloganız hedef kitleye hitap etmelidir. Hedef kitlede bir ihtiyaç oluşturmalıdır. Onların duygularına hitap etmeli ve onları özel hissettirmelidir. Onları özel hissettirseniz onlarda sizi özel hisseder. Dördüncüsü ilkeleriniz olmalı ilkelerinizin içinde müşteri değeri ve müşteri sadakatini sağlayan öğeler olmalıdır. Kurumsal bir yapınız ve taviz vermediğiniz ilkeleriniz olsun. Ama bu kapılarınızı değişime kapatın anlamına gelmiyor. Çünkü müşterilerinizin zevk ve ihtiyaçları değişiyor sürekli olarak. Bu yüzden sizde değişmelisiniz.

Marka olmak çok zor değil, eğer marka olabilecek bir fikriniz varsa…

  Marka844 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İşletme Bölümü ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi - 29/01/2019
İşletme Bölümü ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi
KOSGEB Yeni Girişimcilik Desteği Hakkında - 15/11/2018
KOSGEB Yeni Girişimcilik Desteği Hakkında
Bir İşletmenin Muhtemel İlk 11’i - 06/09/2017
Bir İşletmenin Muhtemel İlk 11’i
Bir İşletme Öğrencisi ile Finansal Yönetim Dersi Hocasını Sohbeti - 19/07/2017
İşletme bölümünde bol bilançolu ve gelir tablolu bir dersten sonra, sınıfta orta sırada oturan bir öğrenci ders çıkışında hocası ile görüşmek istediğini söyler ve hocası öğrenicisinin bu isteğini kırmaz. Birlikte okulun kafeteryasında otururlar ve
Danışmanlık Hizmetleri ve Önemi - 28/11/2016
Bu yazıda genel olarak danışmanlık hizmetleri ele alınmıştır.
Cazibe Merkezleri Yatırım Hamlesi - 11/10/2016
Cazibe Merkezleri destekleri
Girişimciler Lütfen Dikkat - 01/10/2016
Konumuz girişimcilik olduğu için öncelikle girişimcilik nedir? Bir kere bunu iyi anlamız gerekmektedir. Devamında anlatmak istediğimiz Girişimciye değinelim.
Devlet Destekleri Hakkı’nda - 23/09/2016
Devlet Destekleri Hakkında bunları bilmek faydalı olabilir
AlışSatış
Dolar5.92465.9483
Euro6.54276.5689
Kariyer / İş
 Kamu Personel Alım İlanları