• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yatirimcidestek/
  • https://twitter.com/yatirimcidestek
  • https://www.youtube.com/channel/UC445TtUNn7QVt-4XAD_Pfsw?view_as=subscriber
   <p style="Akıllıca alınan risk ile yatırım kar getirir."
    • Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin; fakat mükemmel olmak için başlamak zorundasın. Zig Ziglar
    • Youtube Kanalımıza davetlisiniz...
İleri Girişimcilik Desteği
 İleri Girişimcilik Desteği
Yatırım Teşvik Belgesi
 Yatırım Teşvik Belgesi
www.yatirimcidestek.com
Takvim
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Ercan ADAK
Proje Yöneticisi/Eğitmen
KOSGEB Yeni Girişimcilik Desteği Hakkında
15/11/2018

Bilindiği gibi kısa adı KOSGEB olarak ifade edilen Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Türkiye’de 1990 yıllından kuruldu. Bu tarihten itibaren Türkiye’de KOBİ’leri ve Girişimcilikleri çeşitli destek programları ile desteklemektedir.

Bilindiği gibi çeşitli kurumlar tarafından Girişimciliğe farklı destekler de sağlanmaktadır. Ancak en sistematik ve hızlı bir şekilde girişimcilerin destek alabileceği kurumu KOSGEB’dir. Tarihsel süreç içerisinde de KOSGEB’in Girişimcilere sağlamış olduğu destekler genel olarak artış göstermiş ve sadeleştirilmiştir.  KOSGEB’de yakın zamanda gerçekleştirilen yönetim değişikliği ile KOSGEB’in stratejik hedef ve planlarında da değişiklerin olacağı sinyalini ilk günlerden değerli takipçilerle paylaşmıştım. Genel olarak eğilimin daha fazla imalata ve teknolojiye yönelik olacağını belirtmiştim. Nitekim yeni yayınlanan destek programları neredeyse söz konusu sektörlere yönelik olmuştur. Bu değişim beraberinden Girişimcilik Desteğinin de değişime kadar gelmiştir.

Girişimcilik Destek Programı 2018 yılında son kez uygulanacak ve 2019 yıllının başlangıcı ile Yeni Destek Programı uygulanmaya başlanacaktır. Yeni destek programı Girişimciliği Geliştirme Destek Programı olarak uygulanacaktır. Söz konu destek programı iki farklı başlık altında Girişimcilere destek sağlayacaktır. Bunlardan birincisi Geleneksel Sektörlere yönelik olarak uygulanacaktır. Bu alandaki girişimcilere sadece kuruluş desteği ve istihdam performansına göre personel desteği verilecektir. Destek limitleri işletmenin türüne göre değişkenlik gösterecektir. İkinci başlıkta ise İleri Girişimcilik Desteği programı uygulanacaktır. Bu programda imalat ve teknolojik yatırımlar desteklenecektir. Teknoloji düzeyine göre destek miktarı 100.000 TL’den başlayıp 360.000 TL’ye kadar değişmektedir. Bu başlık altında girişimcilere kuruluş desteği, istihdam performansına göre personel desteği ve Makine, Teçhizat ve Yazılım Desteği sağlanacaktır. Ayrıca Girişimcilere Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği de sağlanacaktır. Destek Oranı % 75 olarak belirlenmiştir.

Bu destek programı ile KOSGEB desteklediği sektörler arasında önceliği ve desteklerin önemli bir kısmını Teknoloji ve İmalat Sektörüne kaydırmış oldu. Nitekim Teknoloji ve İmalat artık Türkiye için büyümenin, İstihdamın ve İhracatın en önemli unsurudur. KOSGEB Girişimcilik faaliyetlerinin de bu yönde gelişmesini istemektedir. Tabi bu hususta yatırım yapmak isteyen girişimcilerin İş fikirlerini çok iyi belirlemesi, Pazar araştırmalarını rasyonel verilere göre yapması, finansal planlarını daha düzenli yapması ve nitelikli işgücü ile çalışması gereklidir. Çünkü Teknolojik veya imalat sektörüne yatırım yapmak biraz daha güçlü ve büyük bir sermaye gerektirir. Dolayısı ile işler yolunda giderse daha büyük bir kazanç elde edilir, yolunda gitmezse daha büyük kayıplar yaşanır.

“Girişimci daima değişimi arar, ona cevap verir ve onu bir fırsat olarak kullanır.” Peter Drucker

 Girişimciliği Geliştirme Destek Programı 853 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İşletme Bölümü ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi - 29/01/2019
İşletme Bölümü ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi
Marka Fikirler - 25/12/2017
Fikirler marka olabilir mi, İlginç değil mi? Evet olabilir. Neden olmasın ki zaten.
Bir İşletmenin Muhtemel İlk 11’i - 06/09/2017
Bir İşletmenin Muhtemel İlk 11’i
Bir İşletme Öğrencisi ile Finansal Yönetim Dersi Hocasını Sohbeti - 19/07/2017
İşletme bölümünde bol bilançolu ve gelir tablolu bir dersten sonra, sınıfta orta sırada oturan bir öğrenci ders çıkışında hocası ile görüşmek istediğini söyler ve hocası öğrenicisinin bu isteğini kırmaz. Birlikte okulun kafeteryasında otururlar ve
Danışmanlık Hizmetleri ve Önemi - 28/11/2016
Bu yazıda genel olarak danışmanlık hizmetleri ele alınmıştır.
Cazibe Merkezleri Yatırım Hamlesi - 11/10/2016
Cazibe Merkezleri destekleri
Girişimciler Lütfen Dikkat - 01/10/2016
Konumuz girişimcilik olduğu için öncelikle girişimcilik nedir? Bir kere bunu iyi anlamız gerekmektedir. Devamında anlatmak istediğimiz Girişimciye değinelim.
Devlet Destekleri Hakkı’nda - 23/09/2016
Devlet Destekleri Hakkında bunları bilmek faydalı olabilir
AlışSatış
Dolar7.80257.8338
Euro9.12179.1583
Kariyer / İş
 Kamu Personel Alım İlanları