• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yatirimcidestek/
  • https://twitter.com/yatirimcidestek
  • https://www.youtube.com/channel/UC445TtUNn7QVt-4XAD_Pfsw?view_as=subscriber
   <p style="Akıllıca alınan risk ile yatırım kar getirir."
    • Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin; fakat mükemmel olmak için başlamak zorundasın. Zig Ziglar
    • Youtube Kanalımıza davetlisiniz...
İleri Girişimcilik Desteği
 İleri Girişimcilik Desteği
Yatırım Teşvik Belgesi
 Yatırım Teşvik Belgesi
www.yatirimcidestek.com
Takvim
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Ercan ADAK
Proje Yöneticisi/Eğitmen
Devlet Destekleri Hakkı’nda
23/09/2016
   Ülkemizde son dönemlerde yaşanan olaylardan sonra ne kadar güçlü bir ekonomiye ihtiyacımız olduğu bir kez daha görülmüştür. Güçlü bir ekonomi hedefine ise ancak üreterek, gelişerek ve değişime ayak uydurarak ulaşabiliriz. Bu noktada şirketlerimizin, Kobilerimizin, girişimcilerimizin, sanayicilerimizin, çiftçilerimizin ve turizmcilerimizin ciddi katkısına ihtiyacımız bulunmaktadır. Söz konusu olan gerçek ve tüzel kişiler ülkemize katkı sağlayacak, devletimizin de onların yanında durmasına ihtiyaçları bulunmaktadır. Nitekim böylede olmaktadır. Devletimiz tarafından pek çok alanda destekler verilmektedir. Ancak söz konu yatırımcılar ve girişimcilerin pek çoğu ya haberdar değil ya da olur mu öyle şey deyip kulak ardı etmektedir. Şimdi yatırımcılarımızın ve girişimcilerimizin kullanmadığı veya az kullandığı bu haklarından bahsedelim.
   Yatırımcılarımızın ve girişimcilerimiz bu hakları genel olarak şöyledir. Yeni girişimciler için verilen destekler bulunmaktadır. Yeni girişimcilere özellikle 150 Bin TL’ye kadar destekler verilmektedir. Bu Girişimler Ar-Ge kapsamında olan bir girişimse o zaman destek miktarı artıyor 500 Bin TL’nin üstünden bir destek alabilmekteler, Bu destekler kapsamında makine-ekipman, demirbaş alımı işletme giderleri yer almaktadır. Bunların dışında bir işletmenin sahip olması gerek hizmet belgeleri, patent alınması, personel destekleri gibi desteklerde yer almaktadır. Bu destekler yatırım yapılan bölgelere göre oransal olarak değişkenlik arz etmektedir. Bu hususu göz ardı etmemek gereklidir. Ayrıca iş hayatında kadının hak etmiş olduğu nokta gelmesi içinde kadın girişimciler artı bir destek almaktadır. Kadınlara yönelik bu artı oran ise % 10 – % 20 arasındadır. Yine aynı şekilde engelli ve şehit, gazi aileleri için  % 10 – % 20 artı bir oran uygulanmaktadır.
   Büyük çaplı yatırımlar ile ilgili olarak ise yatırımların teşvik edilmesi ve geliştirilmesi amacı ile yine yatırım yapacak gerçek veya tüzel kişiler için KDV istisnası, yatırım yeri tahsisi, gümrük vergisinden muafiyeti, SGK prim desteği, faiz indirimi ve vergi indirimleri gibi destekler bulunmaktadır. Bu yatımlar içinde önemli husus yine yatırım yapılacak olan bölgeye göre destek oranları değişkenlik arz etmektedir.
   Mevcut işletmeler ve Kobilere yönelik olan destekler ise daha çok dönemsel olarak yayınlan çağrı esaslı destekler bulunmaktadır. Bu destek programları kapsamında ise yeni ürün veya hizmet üretecek olan işletmeler, Mevcut üretim kapasitesini artırmak isteyen işletmeler yararlanabilmektedir. Bu destek programları kapsamında ise makine ekipman, demirbaş, proses alımı, enerji verimliğine yönelik sistem yenileme, yenilenebilir enerjiden faydalanmaya yönelik olarak ifade edilebilir.
   İhracat yapan işletmelere yönelik olarak ise yurtdışına özellikle ihracatı artırmaya yönelik olan desteklerdir. Genel olarak yurtdışında birim açma, pazar araştırması, tanıtım yapma, marka tescilli, pazara giriş destekleri gibi destekler bulunmaktadır. Bu desteklerin oranı ticari işletme ve üretim işletmesi olmasına göre değişmektedir. Değişim oranı % 10 civarındadır.
   Girişimciler ve yatırımcılar söz konusu desteklerden birçok kurumdan faydalanabilmektedir. Bu kurumlar Kalkınma Ajansları, Ekonomi Bakanlığı, KOSGEB, TUBİTAK, İhracatçı Birlikleri, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı, Çeşitli AB Fonlar gibi destek veren kurumlar vardır.
   Kim bu desteklerden yararlanabilir? Yatırımcılar, girişimciler, Kobiler, şirketlerin hepsi yararlanabilir.
   Sonuç olarak yatırımcı ve girişimlerin belki de yapacağı en önemli şeylerden biri yatırım yapacağı alanı bulduktan sonra acaba yapacağım yatırım alanı ile ilgili olarak “devlet desteği var mı?” sorusunu sormaktır.


876 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İşletme Bölümü ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi - 29/01/2019
İşletme Bölümü ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi
KOSGEB Yeni Girişimcilik Desteği Hakkında - 15/11/2018
KOSGEB Yeni Girişimcilik Desteği Hakkında
Marka Fikirler - 25/12/2017
Fikirler marka olabilir mi, İlginç değil mi? Evet olabilir. Neden olmasın ki zaten.
Bir İşletmenin Muhtemel İlk 11’i - 06/09/2017
Bir İşletmenin Muhtemel İlk 11’i
Bir İşletme Öğrencisi ile Finansal Yönetim Dersi Hocasını Sohbeti - 19/07/2017
İşletme bölümünde bol bilançolu ve gelir tablolu bir dersten sonra, sınıfta orta sırada oturan bir öğrenci ders çıkışında hocası ile görüşmek istediğini söyler ve hocası öğrenicisinin bu isteğini kırmaz. Birlikte okulun kafeteryasında otururlar ve
Danışmanlık Hizmetleri ve Önemi - 28/11/2016
Bu yazıda genel olarak danışmanlık hizmetleri ele alınmıştır.
Cazibe Merkezleri Yatırım Hamlesi - 11/10/2016
Cazibe Merkezleri destekleri
Girişimciler Lütfen Dikkat - 01/10/2016
Konumuz girişimcilik olduğu için öncelikle girişimcilik nedir? Bir kere bunu iyi anlamız gerekmektedir. Devamında anlatmak istediğimiz Girişimciye değinelim.
AlışSatış
Dolar7.80257.8338
Euro9.12179.1583
Kariyer / İş
 Kamu Personel Alım İlanları