• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yatirimcidestek/
  • https://twitter.com/yatirimcidestek
  • https://www.youtube.com/channel/UC445TtUNn7QVt-4XAD_Pfsw?view_as=subscriber
   <p style="Akıllıca alınan risk ile yatırım kar getirir."
    • Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin; fakat mükemmel olmak için başlamak zorundasın. Zig Ziglar
    • Youtube Kanalımıza davetlisiniz...
İleri Girişimcilik Desteği
 İleri Girişimcilik Desteği
Yatırım Teşvik Belgesi
 Yatırım Teşvik Belgesi
www.yatirimcidestek.com
Takvim
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Ercan ADAK
Proje Yöneticisi/Eğitmen
Danışmanlık Hizmetleri ve Önemi
28/11/2016
 

Danışmanlık bir kişi veya bireye uzmanlık alanında yön verebilecek nitelikte bilgi verme işi olarak tanımlanabilir. Danışmanlık işi belli bir düzeyde tecrübe ve eğitimi gerektir. Danışmanlık yapabilmek için alanda iyi bir alt yapıya sahip olmak gereklidir.

Danışmanlık işi yapan kurum veya bireyden genel olarak şunlar beklenir. Hizmet vermiş olduğu alanda tecrübe sahibi olma, yol gösterecek düzeyde bilgi ve birikime sahip olma, güvenilir olma, hizmet vermiş olduğu kişi veya kurumun mahrumiyetini gizleme, müşterisinden aldığı birçok bilginin sır niteliğinde olduğunu farkında olma, teknik bilgi ve beceriye sahip olma, yaşanan sorunlara pratik ve kalıcı çözümler üretebilecek düzeyde olma, iletişim becerisine sahip olma,  hayal perestlikten ziyade ölçülebilir sınırlarda kalma, hizmet verdiği kişi veya kurma karşı yapılan işte şeffaf olması gibi beklentiler bulunmaktadır. Danışmanlık yapanların bu beklentileri karşılaması gereklidir.

Danışmanlık sektörünün ileri düzeyde gelişmiş olması her zaman bir ülke için avantaj niteliğindedir. Çünkü gelişmiş ülkelerin profiline bakıldığında bu hizmet oldukça önemsenmektedir. Artık günümüzde bir kişinin birçok alanda bilgi ve tecrübe sahibi olmak gibi bir zamanı ve yeteneği bulunmamaktadır. Örneğin bir işletme yöneticisi düşünün bir müşterisi ile aralarında bir sorun yaşandı. Bu sorun nasıl aşacağını çözümleyemiyor. Kalkıp ders çalışıp hukuk fakültesine gidiyor. Okuyor, bitiriyor ve sorunu çözüyor, İşte mükemmel yönetici profili bu olsa gerek, bu arada şirkete ne oldu? Asılında ticaret hukuku alanında çalışan avukatlar var birisini arayıp derdini anlatabilirdi! Dikkat edilirse pek çok yöneticinin çevresinde mutlaka danışmanları bulunmaktadır. Bu ekipleri sayesinde görev dağılımı ve etkin karar vermeleri kolaylaşmaktadır ve çoğunlukla yaptıkları işler takdir ile karşılanmaktadır. Tabi ki işletmeler bu hizmeti kendi bünyesinden istihdam yaparak karşılayabileceği gibi dışardan da bu hizmeti veren kurumlardan da temin edebilirler. Bu hizmetlerin bir kısmını ifade edecek olursak; Hibe(devlet destekleri) Programları, hukuk, muhasebe, tercümanlık, eğitim, mühendislik, müşavirlik, tasarım, fikri sınai haklar gibi daha pek çok alan da danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

 Danışmanlık hizmetleri ile ilgili olarak şöyle bir ön yargı bulunmaktadır. “Ne yaptın ki” ön yargısı diye bunu isimlendirebiliriz. Bu ön yargı da muhtemelen danışmanın vermiş olduğu hizmetin çoğu zaman soyut bir hizmet olmasında kaynaklanmaktadır. Çünkü bir danışmanda alınan hizmet reyonda satılan bir ürün değil, fabrikada üretilen bir ürün değil, mutfakta üretilen bir yemek değil, otelde üstüne yatılan bir yatak değil. Maalesef alınan hizmet çoğu zaman elle tutabileceğiniz somut bir ürün değildir. Ancak aldığınız bir danışmanlık hizmeti faizsiz fon sağlamaya yardımcı olabilir, geri ödemezsiz sermaye sağlamanıza yardımcı olabilir, milyarlarca zarar edeceğiniz bir ticaretten sizi kurtarabilir,  sizin için hayati önemi olan bir davayı kazanmanızı sağlayabilir. Yabacı dilde yazılmış bir sözleşmenin içine gizlenmiş olan bir tuzaktan sizi kurtarabilir. Danışmanlıkta belki alınan hizmet soyut olabilir ancak alınan sonuç somuttur.

Bir danışman uzmanlık alanında kolay yetişmiyor. Bulunduğu konuma gelmek için birçok okul okuyor, birçok destekleyici eğitim alıyor, birçok metni ve makaleyi inceliyor, birçok kitap okuyor, birçok mevzuatı yasayı inceliyor, birçok seminere, kongreye, konferansa katılıyor, birçok kişiye hizmet veriyor. Tüm bu bileşenlerden sonra bir danışman hizmet verecek niteliğe gelebilmektedir.  Belki de bu bileşenler “ne yaptın ki?” sorunun da cevabı olabilirler.

 3069 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İşletme Bölümü ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi - 29/01/2019
İşletme Bölümü ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi
KOSGEB Yeni Girişimcilik Desteği Hakkında - 15/11/2018
KOSGEB Yeni Girişimcilik Desteği Hakkında
Marka Fikirler - 25/12/2017
Fikirler marka olabilir mi, İlginç değil mi? Evet olabilir. Neden olmasın ki zaten.
Bir İşletmenin Muhtemel İlk 11’i - 06/09/2017
Bir İşletmenin Muhtemel İlk 11’i
Bir İşletme Öğrencisi ile Finansal Yönetim Dersi Hocasını Sohbeti - 19/07/2017
İşletme bölümünde bol bilançolu ve gelir tablolu bir dersten sonra, sınıfta orta sırada oturan bir öğrenci ders çıkışında hocası ile görüşmek istediğini söyler ve hocası öğrenicisinin bu isteğini kırmaz. Birlikte okulun kafeteryasında otururlar ve
Cazibe Merkezleri Yatırım Hamlesi - 11/10/2016
Cazibe Merkezleri destekleri
Girişimciler Lütfen Dikkat - 01/10/2016
Konumuz girişimcilik olduğu için öncelikle girişimcilik nedir? Bir kere bunu iyi anlamız gerekmektedir. Devamında anlatmak istediğimiz Girişimciye değinelim.
Devlet Destekleri Hakkı’nda - 23/09/2016
Devlet Destekleri Hakkında bunları bilmek faydalı olabilir
AlışSatış
Dolar7.43157.4613
Euro9.01689.0530
Kariyer / İş
 Kamu Personel Alım İlanları