• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yatirimcidestek/
  • https://twitter.com/yatirimcidestek
  • https://www.youtube.com/channel/UC445TtUNn7QVt-4XAD_Pfsw?view_as=subscriber
   <p style="Akıllıca alınan risk ile yatırım kar getirir."
    • Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin; fakat mükemmel olmak için başlamak zorundasın. Zig Ziglar
    • Youtube Kanalımıza davetlisiniz...
İleri Girişimcilik Desteği
 İleri Girişimcilik Desteği
Yatırım Teşvik Belgesi
 Yatırım Teşvik Belgesi
www.yatirimcidestek.com
Takvim
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Ercan ADAK
Proje Yöneticisi/Eğitmen
Bir İşletme Öğrencisi ile Finansal Yönetim Dersi Hocasını Sohbeti
19/07/2017

İşletme bölümünde bol bilançolu ve gelir tablolu bir dersten sonra, sınıfta orta sırada oturan bir öğrenci ders çıkışında hocası ile görüşmek istediğini söyler ve hocası öğrenicisinin bu isteğini kırmaz. Birlikte okulun kafeteryasında otururlar ve çaylarını yudumlayarak işletme sohbetine başlarlar; 

Öğrenci: Hocam, işletme bölümünün ülke genelinde çok sayıda üniversitede bulunmasının nedeni nedir?

Ders Hocası: Değerli öğrencim, bir ülkenin ekonomik ve sosyal anlamda kalkınabilmesi ve gelişmesi genel olarak işletmelerin çabası ile gerçekleşen bir durumdur. İşletmeler ürün veya hizmet üreterek ihtiyaçları giderir, istihdam sağlar, işsizliğin azalmasını sağlar, ihracat yaparak ülkeye döviz girdisi sağlar, vergi ödeyerek devlete karşı ödevlerini yerine getirir, sosyal projelere finansal katkı sağlayarak toplumsal sorunların çözümüne katkı sağlarlar. Bu gibi nedenlerden dolayı işletmeler önemlidir. Tabi ki bu unsurların gerçekleşmesi için işletmelerin üretim, yönetim, hizmet, pazarlama, muhasebe, finans, insan kaynakları departmanlarının veya fonksiyonlarının güçlü olması gereklidir. Bu fonksiyonlarında güçlü olması içinde bilgili, tecrübeli, girişimci bireylere ihtiyaç vardır.   

Öğrenci: Hocam, ancak görüştüğümüz pek çok kişi işletme okumaya gerek yok, zaten teori ile uygulama bir birinde uzak şeyler… Bu durum nasıl açıklanabilir, gerçekten okumaya gerek yok mu?

Ders Hocası: Maalesef bu yanlış bir düşünce ama kısmen de doğru bir tespittir. Ülkemizde başta KOBİ’ler olmak üzere pek çok işletme kurumsallaşma ile ilgili gerekli adımları atamıyor, pek çok işletme aile şirketi olduğundan dolayı yönetim ve organizasyon konusunda gerekli esnekliği gösteremiyor ve iş geliştirmeye gerekli önemi vermiyor. İşletmelerin büyük bir kısmının strateji planı bulunmuyor, yatırım projeleri hiç olmuyor veya gerçek verilerden uzak bir şekilde hazırlanıyor. Tabi bu durumda beraberinde kısa ömürlü işletmelerin kurulmasına neden oluyor. TOBB’un verilerine göre 2017 Mart ayında 6146 şirket kurulmuş ve 720 tane şirket kapanmıştır. Bu da açılan şirket sayısının % 11,7’sidir. Kurulan işletme sayının çok olması sevindiricidir çünkü bu durum girişimcilik ve yatırımların artığını gösteriyor. Ancak İşletme kurmaktan daha önemli olan bir durum ise işletmeleri emin adımlarla geleceğe taşıyabilmektedir. Türkiye’de Kurulan en eski şirket 1777 Yıllında kurulan Hacı Bekir Lokumlarıdır. 2017 Yıllı itibarı ile 240 yaşında olan işletme halen varlığını sürdürmektedir. Belki de işletmeyi bugünlere getiren önemli nedenlerden biri işletmenin kendi alanında uzmanlaşmış olmasıdır. İşte işletmelerin kurumsallaşması ve organizasyon yapılarını güçlendirmeleri ancak uygulama ve teoriyi bir birine yaklaştırmak ile mümkün olacaktır. Bunu işletmelerden sağlayacak olanlar işletme öğrencileridir. Artık işletmelerin pazarı Türkiye değil tüm dünyadır. Tabi Türkiye’de diğer ülkelerin işletmelerinin pazarıdır. Bir işletme öğrencisi eğer dersleri gerçek anlamda takip etmişse işletme fonksiyonlarının tümü hakkında bilgi edinir ve bu fonksiyonlar arasındaki koordinasyonun nasıl olması gerektiğini de öğrenir. İşletme bölümü öğrencilerinin bir işletmedeki en önemli avantajlarından biri süreçlere çok hızlı bir şekilde uyum sağlamalarıdır.

Öğrenci: Hocam, İşletme öğrencilerinin iş hayatında geride durmasını ve çalıştıkları kurumlara sağlaması gerektiği katkıyı sağlayamamasının temel nedeni ne olabilir?

Ders Hocası: Bu durumun iki nedeni olabilir birincisi işletmenin yönetim politikaları, ikincisi öğrencinin okuduğu bölüm ile ilgili sahip olması gereken bilgi ve becerisinin yetersiz olmasıdır. İşletme yönetimi politikalarında esas olan doğru işe doğru kişinin yerleştirilmesi ve süreçlerin koordineli bir şekilde çalışmasıdır. İşletmecinin bilgi ve becerisi ile ilgili unsurda ise işine merak duyması, kendisini işinde ilerletmesi gereklidir. Hem kendisi ile hem de iş ortamı ile barışık olması gereklidir.

Öğrenci: Hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sizin için bir mahsuru yoksa zaman zaman sizinle işletme ve iş hayatı ile ilgili olarak konuşmak isterim.

Ders Hocası: Tabi ki kafana takılan soruları her zaman sorabilirsin. Kapım her zaman öğrencilerime açıktır. Diğer derslerinde de başarılar dilerim. Unutma Zig Ziglar diyor ki; Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin; fakat mükemmel olmak için başlamak zorundasın. 

 1666 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İşletme Bölümü ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi - 29/01/2019
İşletme Bölümü ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi
KOSGEB Yeni Girişimcilik Desteği Hakkında - 15/11/2018
KOSGEB Yeni Girişimcilik Desteği Hakkında
Marka Fikirler - 25/12/2017
Fikirler marka olabilir mi, İlginç değil mi? Evet olabilir. Neden olmasın ki zaten.
Bir İşletmenin Muhtemel İlk 11’i - 06/09/2017
Bir İşletmenin Muhtemel İlk 11’i
Danışmanlık Hizmetleri ve Önemi - 28/11/2016
Bu yazıda genel olarak danışmanlık hizmetleri ele alınmıştır.
Cazibe Merkezleri Yatırım Hamlesi - 11/10/2016
Cazibe Merkezleri destekleri
Girişimciler Lütfen Dikkat - 01/10/2016
Konumuz girişimcilik olduğu için öncelikle girişimcilik nedir? Bir kere bunu iyi anlamız gerekmektedir. Devamında anlatmak istediğimiz Girişimciye değinelim.
Devlet Destekleri Hakkı’nda - 23/09/2016
Devlet Destekleri Hakkında bunları bilmek faydalı olabilir
AlışSatış
Dolar7.80257.8338
Euro9.12179.1583
Kariyer / İş
 Kamu Personel Alım İlanları