• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yatirimcidestek/
  • https://twitter.com/yatirimcidestek
  • https://www.youtube.com/channel/UC445TtUNn7QVt-4XAD_Pfsw?view_as=subscriber
   <p style="Akıllıca alınan risk ile yatırım kar getirir."
    • Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin; fakat mükemmel olmak için başlamak zorundasın. Zig Ziglar
    • Youtube Kanalımıza davetlisiniz...
İleri Girişimcilik Desteği
 İleri Girişimcilik Desteği
Yatırım Teşvik Belgesi
 Yatırım Teşvik Belgesi
www.yatirimcidestek.com
Takvim
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Ercan ADAK
Proje Yöneticisi/Eğitmen
Bir İşletmenin Muhtemel İlk 11’i
06/09/2017

  İşletme, üretim fonksiyonlarını(emek, sermaye, girişimci, doğa) sistemli ve planlı bir şekilde bir araya getirilerek mal ve hizmet üretme amacı taşıyan ekonomik birimler olarak ifade edilebilir. Bir işletmenin genel olarak üç temel amacı vardır. Bunlar kar elde etmek, varlığını sürdürmek ve topluma hizmettir. İşletmelerin bu amaçlarına ulaşabilmesi için işletme birimlerinin tıpkı şampiyonlar ligi kupasını kazanan bir futbol takımı gibi koordineli bir şekilde faaliyet yürütmesi gereklidir.

   Yönetimi birimi genel olarak işletmenin anı ve geleceği için çok önemli bir birimdir işletmenin hem kalecisi hem de kaptanı gibidir. İşletmenin stratejik planları, bütçesi, üretim kararları, büyüme hedefleri, küçülme stratejileri, rekabet stratejileri ve işletme politikaları bu birim tarafından belirlenir. İşletme yönetimi söz konusu işlemler ile ilgili olarak ilgili birimler ile birlikte hareket eder.

   Muhasebe işletmenin yönetim birimine bağlı olarak defansın önemli bir oyuncusudur. İşletmenin alıcıları ve satıcıları ile kredi kuruluşları arasındaki parasal ilişkisini yürüten bir birimdir. İşletmenin yeni yatırımları ve bütçenin oluşturulmasında etkili olan bir birimdir.

   İnsan kaynakları birimi işletmenin önemli bir defans oyuncusudur. Özellikle işletmede doğru işe doğru kişinin yerleştirilmesinde etkin bir role sahiptir. Ayrıca işletme personel özlük işlemleri ile ilgili olarak faaliyetleri takip eder. İşletmede çalışan motivasyonu ve aidat duygusun geliştirilmesine katkı sağlar. Personel ile yönetim arasında etkin bir role sahiptir.

   Ürün/Hizmet birimi hatta üretim birimi olarak da ifade edebiliriz. İşletmenin amaçlarına ulaşmasını sağlayan en önemli birimdir. Pazarda müşteriler ürün/hizmete göre satın alma işlemini gerçekleştirir. Ürün veya hizmeti tercih edilen işletme genel olarak müşterisini anlamış ve onun ihtiyacını gidermiş olan işletmedir. Üretim veya hizmet birimi hatalı olan işletmelerin ticari ömürleri de kısa olur.

   Araştırma Geliştirme birimi ise genel olarak işletmeye yeni ürün ve hizmet kazandıran birimdir. İşletmenin defasını güçlü tutmaya çalışan bir birimdir. Bu birimin faaliyetleri sayesinde ürün hayat seyrini tamamlamış olan ürün veya hizmetin yerine yeni bir ürün/hizmet kazandırılmış olur.

   Halkla ilişkiler ise işletmenin defansı niteliğinde bir birimdir. Ancak işletmenin içinde yer alsa da aslında dışında yer alan bir birimdir. İşletmenin hedef pazarına ürün satış kaygısı taşımadan müşteriler ile ilişki kurar işletmenin sivil toplum ile olan ilişkilerini düzenler, toplumsal fayda odaklıdır.

   Finansman ise işletmenin orta saha oyuncusu niteliğindedir. Birçok işletmede muhasebe ile finansman iç içedir. Finansman birimi özellikle işletmenin yeni yapacağı yatırımlara kaynak bulması ve elindeki varlıkları değerlendirmesi açısında önemli bir yere sahiptir.

   Pazarlama ise genel olarak işletme de üretilen ürün veya hizmetin müşteri ile buluşturulmasının sağlaması nedeni ile forvet olarak ifade edilebilir. Satış ve dağıtım kanalları ile tanıtım faaliyetlerinin hedefine ulaşması açısında çok önemlidir. İşletmenin elindeki ürün veya hizmet çok iyi olabilir ancak tanıtım, satış veya dağıtım kanalı ile ilgili olarak sorun varsa işletmenin temel üç amacına ulaşması çok zor olacak veya olmayacaktır. 

   İşletmenin ifade edilen birimleri arasında güç bir iş birliği ağı ile görev paylaşımlarına göre görevler yerine getirildiği sürece işletmeler varlıklarını devam ettirecek ve tüketicilerin ihtiyaçlarını gidereceklerdir. İşletmeler kendileri ve çevreleri ile sürekli olarak rekabet içindedir. “İş dünyasının kendine has bir mekanizması vardır, bir yöneticinin hataları rakiplerinin servetine dönüşür. (Leo Cherne)” Bu nedenle işletme fonksiyonların etkin ve etkili bir şekilde yönetilmesi gereklidir. 
2008 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İşletme Bölümü ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi - 29/01/2019
İşletme Bölümü ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi
KOSGEB Yeni Girişimcilik Desteği Hakkında - 15/11/2018
KOSGEB Yeni Girişimcilik Desteği Hakkında
Marka Fikirler - 25/12/2017
Fikirler marka olabilir mi, İlginç değil mi? Evet olabilir. Neden olmasın ki zaten.
Bir İşletme Öğrencisi ile Finansal Yönetim Dersi Hocasını Sohbeti - 19/07/2017
İşletme bölümünde bol bilançolu ve gelir tablolu bir dersten sonra, sınıfta orta sırada oturan bir öğrenci ders çıkışında hocası ile görüşmek istediğini söyler ve hocası öğrenicisinin bu isteğini kırmaz. Birlikte okulun kafeteryasında otururlar ve
Danışmanlık Hizmetleri ve Önemi - 28/11/2016
Bu yazıda genel olarak danışmanlık hizmetleri ele alınmıştır.
Cazibe Merkezleri Yatırım Hamlesi - 11/10/2016
Cazibe Merkezleri destekleri
Girişimciler Lütfen Dikkat - 01/10/2016
Konumuz girişimcilik olduğu için öncelikle girişimcilik nedir? Bir kere bunu iyi anlamız gerekmektedir. Devamında anlatmak istediğimiz Girişimciye değinelim.
Devlet Destekleri Hakkı’nda - 23/09/2016
Devlet Destekleri Hakkında bunları bilmek faydalı olabilir
AlışSatış
Dolar7.43157.4613
Euro9.01689.0530
Kariyer / İş
 Kamu Personel Alım İlanları