• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yatirimcidestek/
  • https://twitter.com/yatirimcidestek
  • https://www.youtube.com/channel/UC445TtUNn7QVt-4XAD_Pfsw?view_as=subscriber
   <p style="Akıllıca alınan risk ile yatırım kar getirir."
    • Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin; fakat mükemmel olmak için başlamak zorundasın. Zig Ziglar
    • Youtube Kanalımıza davetlisiniz...
İleri Girişimcilik Desteği
 İleri Girişimcilik Desteği
Yatırım Teşvik Belgesi
 Yatırım Teşvik Belgesi
www.yatirimcidestek.com
Takvim
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Burcu YAĞCIOĞLU
İş İnsanı
Avrupa’da Güneş Enerjisi Teşvik & Hedefleri
08/09/2017

        Son yıllarda Türkiye’de enerji bağımsızlığı, kurulan santraller ile birlikte dış ülkelere karşı kendini kanıtlamış durumdadır. Ancak bu bağımsızlık ilanı yeterli değildir. Enerji ihraç eden bir konuma sahip olabilmek için daha fazla yatırıma ve üst düzeye çıkartacak bir politika geliştirmeye ihtiyaç vardır. Enerji Bakanlığı’nın yenilenebilir enerji sektörü konusundaki hızlı ve etkili çalışmaları göz ardı edilmemesi gereken birçok projeyi kapsamaktadır. Türkiye %80 enerji ithal eden konumdan ihraç eden bir konuma geçişte gelişmeler kaydederken Avrupa’da var olan sektörsel gelişmeleri analiz etmek faydalı olacaktır.

        Avrupa’da güneş enerjisiyle ilgili asıl teşvik, tarife garantisidir. Güneş enerjisinden üretilen elektriğin, belirli tarifeler üzerinden belirli süreyle alımını devlet garanti eder. Ayrıca vergi teşvikleri, yardımcı politika aracı olarak kullanılmaktadır. Fosil yakıtlara uygulanan karbon vergisi, yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretimine yönelik yatırım yapılmasını teşvik eder niteliktedir.

          Yenilenebilir enerji kaynaklarından–güneş enerjisi santralleri-elektrik üretilmesi 2000’li yılların başında dünyanın dikkatini çekmeye başlamıştır.2009 yılında Kopenhag’da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda  bulunan katılımcı ülkeler 2050 yılı için %100 yenilenebilir enerji kaynaklarıyla enerji ihtiyacının karşılanması doğrultusunda görüş birliğine varmıştır. Zirvede belirlenen hedefler göz önüne alınarak; Avrupa Birliği,2020 yılı için bağlayıcı hedeflerini belirlemiştir.

           Almanya ve İtalya, güneş enerjisi piyasasının en büyük paylarına sahip Avrupa Birliği üyesi ülkeleridir. Son on yılda, enerji piyasasının liberalleşmesiyle yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar dört katına çıkmıştır. Ancak Avrupa genelinde etkili olan küresel kriz, yatırımların 2009 yılından sonra azalmasına neden olmuştur. Hatta İspanya’da kaldırılan sübvansiyonlar güneş enerjisi tesislerinin kapanmasına yol açmıştır. Şu an ki süreçte; küresel enerji üretiminde, yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji üretimine katkısı 2013 yılında %8,5 iken 2014 yılında %19,1 e kadar yükselmiştir.

           Kyoto Protokolü ile Avrupa Birliği üyesi ülkelere, 2012 yılına kadar emisyon seviyesinin %8 in altına indirilme zorunluluğu gelmiştir. 1997 yılında yayınlanan Yeşil Enerji Raporu, 2010 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynakları payının %6 dan %12 ye çıkarılması, üye ülkelere tavsiye edilmiş olup bu hedef Avrupa Konseyi tarafından tüm AB ülkelerine bağlayıcı hedef olarak zorunlu hale getirilmiştir . Son olarak, Avrupa Konseyi 2030 yılı için yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi hedeflerini %27 olarak güncellemiştir.

ALMANYA;

 Yenilenebilir enerji kaynaklarından 2020 yılına kadar %18 i hedeflemiş olup uzun vadede %50 ye ulaşma niyetindedir. Şu anda güneş enerjisi sektörünün lideri olan Almanya piyasadaki panel ihtiyacının %50 sini tek başına karşılamaktadır. 20 yıl süreli tarife garantisi vermektedir.

DANİMARKA;

Avrupa Birliği üyesi ülkelerde ,yenilenebilir enerji kaynaklarından üretimi en yüksek paya sahip olandır.%26 oranında yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanan ülkenin 2020 yılı hedefi %50 dır. Danimarka ,enerji bağımlılığını ilk çözen ülkedir. 2035 yılına kadar elektrik ve ısınma ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarından  karşılamayı hedeflemiştir. Güneş enerjisi yatırımları için kredi garantisi sağlayan ülkede yeni binaların inşasında yenilenebilir enerji teknolojileri kullanımı zorunludur.

AVUSTURYA;

2020 yılına kadar %34 oranında yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmaya odaklanmış olup yeni yapılan konutlarda kullanılması durumunda %25 vergi indirimi yapmaktadır. Ayrıca teknoloji türüne göre 4.90-12.5 cent/kWhH aralığında değişen tarife garantisiyle yatırımları teşvik etmektedir.

BELÇİKA;

2020 yılı hedeflerine en hızlı ulaşan ülkedir. Yapılan yatırımlarda gelir vergisinde uyguladığı indirim vergi borcunu doğrudan azaltmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları bu sayede kendini 3 senede amorti edebilmektedir. Ayrıca güneş enerjisi teknolojileri için %6 indirimli KDV oranı uygulanmaktadır. Fladers’de güneş enerjisi için yatırımları sübvanse edilmektedir.

FİLLANDİYA;

Enerji üretiminin %56 sı yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmaktadır. Bu orana sabit fiyat garantisi, yeşil sertifika ve enerji vergisi reformuyla ulaşan ülke, güneş enerjisi yatırımlarında %30 oranında indirimi uygulamaktadır.

FRANSA;

 Güneş enerjisi için 15-20 yıl süreyle alım garantisi vermekte olup %40-100 aralığında tarifeye enflasyon ayarlaması yapmaktadır. Güneş kolektörlerinde %50 oranında gelir vergisi indirimi uygulayan Fransa, güneş enerjisi tesislerinin kurulumunda binaya yaptırımını inşaat ruhsatından muaf tutmuştur.

HOLLANDA;

Petrol krizinden sonra yenilenebilir enerji kaynaklarının ARGE çalışmalarına önem veren Hollanda şuan gelinen süreçte yeşil projelere ucuz kredi imkânı sağlamakta olup bankaların yatırım fonlarını %70 yeşil projeleri destekleme zorunluluğu getirmiştir.

İSPANYA;

Son on yıl içerisinde yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji arzını %7 den %14,9 çıkarmış olup; kullandığı elektriği neredeyse yarısını yenilenebilir enerji kaynaklarından elde etmektedir. Bu konuda yapılan yatırımlara %40 indirim sağlamaktadır. Binalarda yapılan yatırımlarda gelir vergisi indirimi %15 ile50 oranındadır. Güneş enerjili binalarda, inşaat kurulum ve çalışma vergisi %95 e kadar uygulanmaktadır.

İSVEÇ;

Norveç ve Almanya’dan sonra yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi noktasında 3. Büyük paya sahiptir. Güneş enerjisi yatırımlarına %60 hibe verilmektedir. Ayrıca bu konuda gerçekleşen ARGE çalışmalarında yatırım teşvikleri bulunmaktadır.

İNGİLTERE;

Yenilenebilir enerji kaynaklarından %20 üretim hedeflemesine karşın 2008 yılı için %0.6 ile geride kalmıştır. Güneş panelleri için %5 KDV oranı uygulanmakta olup %250 oranında ARGE indirimi vardır.

İTALYA;

Altı yıl gibi kısa bir sürede güneş paneli kurulumu noktasında piyasa liderlerinden olan ülke, KDV oranını  %10 olarak uygulamaktadır. Bu hızlı gelişmeyi üç farklı tarife için garanti vererek başaran İtalya ayrıca yeni tesislerin kurulumu noktasında izinleri basitleştirmiştir.

      Son olarak; Avrupa ülkelerindeki durumu incelediğimizde tarife garantisi uygulamasına devam edilmesi gerektiğini ,hatta bu sürenin 15-20 yıla çıkarılmasının yenilenebilir enerji kaynaklarındaki yatırımların artması noktasında anlamlı olduğunu görmekteyiz . Ayrıca ülkemizde bu kaynaklara yapılan yatırımlara özgün ,vergi teşvik mekanizmasına ihtiyaç vardır. İhtiyacımız olan enerjinin dörtte üçünü ithal ettiğimiz gerçeği, yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımların artmasına yönelik çalışmaların ülkemizin kalkınması noktasında acil eylem planları içerisinde değerlendirilmesi gerekliliğini de ortaya koymaktadır.

ALYA ENERJİ AŞ

BURCU YAĞCIOĞLU ALTUNKAYA2722 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AlışSatış
Dolar7.36577.3952
Euro8.93578.9715
Kariyer / İş
 Kamu Personel Alım İlanları