• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yatirimcidestek/
  • https://twitter.com/yatirimcidestek
  • https://www.youtube.com/channel/UC445TtUNn7QVt-4XAD_Pfsw?view_as=subscriber
   <p style="Akıllıca alınan risk ile yatırım kar getirir."
    • Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin; fakat mükemmel olmak için başlamak zorundasın. Zig Ziglar
    • Youtube Kanalımıza davetlisiniz...
İleri Girişimcilik Desteği
 İleri Girişimcilik Desteği
Yatırım Teşvik Belgesi
 Yatırım Teşvik Belgesi
www.yatirimcidestek.com
Takvim
Üyelik Girişi
Hava Durumu

Altın Yatırımı

Altın Yatırımı

Altın Nedir? 
   Atom sayısı 79, atom ağırlığı 196,9 olan, 1064 °C'de eriyen, kolay işlenen, yüksek değerli, paslanmaz bir elementir.  Altına doğada genellikle alüvyonlu dere yataklarında kumla karışmış parçacıklar ve kuvars kayalar içinde dağılmış ince damarlar hâlinde rastlanır. Altın havadan ve sudan etkilenmez. Bu yüzden hiçbir zaman paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmaz. Bir başka özelliği de saf haldeyken çok yumuşak olmasıdır. 

Altın Çeşitleri? 

1. Cumhuriyet Altını – Ata Altını: Kulpsuz para şeklinde olan altındır. T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılmış olan cumhuriyet altını 22 ayardı.  Cumhuriyet Altını22mm çapında ve 7,20gr ağırlığındadır. 

2. Yarım Altın: Cumhuriyet altının yarısı olarak bilinir. 

3. Ziynet Altın: Kulplu Altındır. Çeyrek Altının 4 tanesine eşittir.

4. Çeyrek Altın: Çeyrek altın 22 ayardır.Çeyrek altın 18 mm çapında ve 1,75 gr ağırlığındadır.

5. Gram Altın: İstanbul Altın Rafinerisi'nin üretmekte olduğu 0.5, 1, 2.5 ,5 ,10, 20, 50, 100 gram şeklinde olan sertfikalı külçe altındır. Gram Altın 24 ayar ve 22 ayar altın olmak üzere iki çeşit altın saflığında üretilmektedir. 24 ayar altın 0.995 saflığında has altından, 22 ayar altın ise 0.916 saflığında has altından oluşur. Gramaltın‘ın tasarlanması ve üretilmesindeki amaç bir mübadele aracı olan altının, diğer mübadele aracı olan para gibi birimlere ayrılması  ve bu yolla kullanımının kolaylaştırılmasıdır.

6. Külçe Altın: Altını eritip külçe şekline dönüştürülmesidir. Bu işlemi genelde altın şirketleri yapar.
 
7. Reşat Altını: Osmanlı altınıdır. Cumhuriyet altınından biraz daha değerlidir ve piyasada cumhuriyet altını gibi alınıp satılarak işlem görür. Yaklaşık 7,2 gram ve 22 ayardır.

8. Hamit Altın: Osmanlı altınıdır. Sultan ikinci Abdülhamid döneminde çıkarılmıştır.  Hamid altın ve reşad altın arasındaki tek fark görünüş özellikleridir. Bunun dışında gram ve ayar özellikleri aynıdır. 2.5 ve 5’liği vardır.
Hamit altın yaklaşık 7.2 gram ve 22 ayardır.

Altın Alımı veya Yatırımı Nasıl Yapılır? 

   Altın alımı genellikle kuyumcularda yapılır ancak son dönemlerde özellikle gram altın başta olmak üzere aracı kurumlar üzerinde de altın alımı satım yapılabilmektedir. Aracı kurumlar olarakta genellikle bankalar yer almaktadır. 

 Altın Yatırımı
AlışSatış
Dolar8.04588.0780
Euro9.67359.7122
Kariyer / İş
 Kamu Personel Alım İlanları